Skip to main content

Lidé v Brně-Ivanovicích, kteří vedou nerovný boj s firmou Bauhaus mají – alespoň symbolické – zastání několika brněnských osobností.

Stojíme za ivanovickými občany a občankami, jenž se rozhodli – poté co nebyli osloveni při vydávání stavebního certifikátu – soudní cestou domáhat svého práva vyjadřovat se k podobě a průběhu stavby Bauhausu v Brně-Ivanovicích. Zároveň je nám líto zaměstnanců a zaměstnankyň, které Bauhaus – podle svých vyjádření – propouští z důvodu usnesení soudu, které znemožňuje prodejnu otevřít…

Odmítáme však, aby propouštění bylo kladeno za vinu sousedům a sousedkám Bauhausu, jenž legální cestou brání svá práva či bylo kladeno za vinu organizacím, které poškozeným pomáhají,“

stojí v prohlášení k němuž se připojil například dramatik a režisér Arnošt Goldflam, režisér Břetislav Rychlík, bývalá starostka Brna-Ivanovic Eva Slavíková, herec Jiří Kniha, profesorka Masarykovy univerzity Hana Librová, městský zastupitel Mojmír Vlašín, environmentální ekonomka Naďa Johanisová, předseda Strany zelených Ondřej Liška či autor urbanistického řešení modernizace brněnského nádraží v centru architekt Ivan Lejčar.

Já tu celou akci v tisku pozorně sleduji a mám dojem, že tu byli občané trochu odsunuti bokem a jejich mínění ignorováno a teď, dodatečně, se to snaží firma zmanipulovat tak, aby se z nich stali viníci toho, že se něco ‚užitečného‘ postavilo a mnozí dostali práci, a že to – zatím – zkrachovalo… Ale to je manipulace veřejným míněním a nefair hra a vinna jsou špatná pravidla a možnost různých skulinek a oklik…,“ vzkázal dramatik a režisér Arnošt Goldflam.

Dávat vinu občanům hájící svá práva je samozřejmě nesmysl. Pochybení je na straně Bauhausu,“ doplňuje herec Jiří Kniha.

Opravdové zastání však musí ivanovickým občanům a občankám poskytnout místní stavební úřad. Ten má nyní dle zákona a názoru soudů rozhodnou zda certifikáty vydané na stavbu Bauhausu jsou či nejsou nezákonné.

Podle nás byl certifikát vydán v rozporu se zákonem. Pokud o neoprávněnosti stavby – dle usnesení soudu – nemůže rozhodnout Městský soud, měl by to tedy udělat stavební úřad,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Nezákonným jednáním inspektorů se české soudy, ministerstvo pro místní rozvoj i ombudsman zabývají již několik let. Nejznámějším případem zneužití institutu autorizovaného inspektora se stala právě výstavba Bauhausu v Brně-Ivanovicích pokoutně certifikovaná autorizovaným inspektorem Milanem Tegiserem.

Více informací:

Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ), jiri.kozelouh@nesehnuti.cz, 723 559 495

]]>