Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ a o.s. Klidné Ivanovice ze dne 10. října 2012

Bauhaus v Brně-Ivanovicích otevřel a začal prodávat. Jedná se o velké selhání brněnských úřadů, které nezvládly ochránit práva místních občanů a občanek. Bauhaus byl postaven v rozporu s územním plánem, na základě certifikátu vydaného v rozporu se stavebním zákonem, zboží bylo navezeno nelegálně před kolaudací a osvětlení areálu bylo vztyčeno načerno.

Obří stavba zásadně zhorší životní prostředí v Ivanovicích, přitáhne stovky aut a desítky těžkých kamionů. Proti výstavbě bylo 73 % místních. NESEHNUTÍ a o.s. Klidné Ivanovice – které na porušování zákonů upozorňují od začátku – se však nevzdávají. V souladu se zákonem se domáhají opětovného ukončení škodlivého provozu prodejny.

Žádosti místních obyvatel a obyvatelek leží na Úřadě městské části Brno-Ivanovice bez ohledu na zákonné lhůty. Stejný úřad nyní nečekaně rychle zkolaudoval stavbu. A to i když podle zákona a usnesení soudů měl posoudit, jestli je certifikát vydán v rozporu se zákonem. Pokud by zjistil, že byl vydán nezákonně, měl certifikát zneplatnit a otevření prodejny zakázat.

Bauhaus zneužil děr v zákonech. Tam kde to nešlo, zákony porušoval. Zodpovědní úředníci či úřednice zásadně selhali, když nebyli schopni firmě Bauhaus zabránit v prosazování komerčního zájmu za masivního porušování zákonů,“ komentuje otevření ivanovické prodejny Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Důkazy nezákonností při realizaci Bauhausu v Brně-Ivanovicích:

  • Posudek soudního znalce prokazuje porušení Územního plánu města Brna – ke stažení ZDE.
  • Výsledek zaměření budovy stavebním expertem prokazuje i nesoulad se schválenou dokumentací a rozhodnutím o umístění stavby – ke stažení ZDE.
  • Šlo o zneužití institutu autorizovaného inspektora, potvrdil to úřad ombudsmana – usnesení ZDE.
  • Osvětlení areálu bylo vztyčeno zcela načerno – více ZDE.
  • Do obřího obchodu bylo navezeno zboží před kolaudací, a tedy nelegálně, potvrdil to úřad ombudsmana – usnesení ZDE.

Otevření Bauhausu výrazně zhorší kvalitu bydlení v Ivanovicích. Denně do areálu přijedou stovky aut a desítky kamionů. Ale nevzdáváme se. Zákony a naše práva musí být dodrženy. Žádáme po úřadech, aby prodejnu opět uzavřely. Oporu v zákonech a soudních usneseních mají více než pevnou,“ říká Ivana Pytelová z Ivanovic.

Nezákonným jednáním inspektorů se české soudy, ministerstvo pro místní rozvoj i ombudsman zabývají již několik let. Nejznámějším případem zneužití institutu autorizovaného inspektora se stala právě výstavba Bauhausu v Brně-Ivanovicích.

NESEHNUTÍ a další nevládní organizace úspěšně prosazovaly změnu stavebního zákona. Uspěly. Nadále bude vydávání certifikátů podléhat závěrečnému schválení úřadem.

Více informací:

Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ), jiri.kozelouh@nesehnuti.cz, 723 559 495

mluvčí sdružení Klidné Ivanovice (info@klidneivanovice.com) – 732 533 634, 608 410 029

]]>