Skip to main content

TISKOVÁ ZPRÁVA NESEHNUTÍ

ze dne 23. ledna 2015

Patnáct žalobců a žalobkyň, kteří prostřednictvím právníků Frank Bold v listopadu 2014 zažalovali Aktualizaci územního plánu Brna, vyhráli soudní spor s brněnskou radnicí. Soud vyhověl žalující straně v rekordním čase dvou měsíců. Ode dneška tak v Brně platí územní plán dle právního stavu k červnu 2014.

 

Ve středu 19. listopadu 2014 byla podána žaloba na Aktualizaci územního plánu Brna, kterou zastupitelstvo města Brna schválilo 17. června 2014. Žalobu podalo  10 vlastníků nemovitostí, 4 spolky a 1 zastupitel. Analýzu vad Aktualizace, sepsání žaloby a zastupování u soudu zajistila pro všechny žalobce právní kancelář Frank Bold. Žalobci usilovali o zrušení celé Aktualizace, neboť nedůvodně  umožňovala likvidovat zelené plochy, stavět vyšší domy, budovat větší supermarkety, do vnitroblocích umisťovat parkovácí stání a jinak  znepříjemňovat život lidem živelnou výstavbou. Ale hlavně jsou nová pravidla zcela nesrozumitelná pro investory i občany. NESEHNUTÍ vedlo k aktualizaci kampaně mampripominky.cz, mamlepsiplany.cz a dobrazaloba.cz.  Na Dobrou žalobu  finančně přispělo během 5týdnů více než 500 lidí, 11 firem a dvě nadace.

 

Žalobě předcházela rozsáhlá veřejná debata prostřednictvím kampaní NESEHNUTÍ – mampripominky.cz a mamlepsiplany.cz. Brněnská radnice neměla zájem o účast veřejnosti na procesu schvalování velkého balíku změn ve stávajícím územním plánu. Připomínky více než 2300 lidí k veřejnému projednání Aktualizace v únoru 2014  hodila radnice do koše. Na 400 apelů nereagovali ani zastupitelé v červnu 2014. Dokument obsahuje podle žalobců změny, které mohou nevratně poškodit životní prostředí a ráz města.

 

Soud dal za pravdu všem podstatným návrhům žalobců a žalobkyň. Uznal, že radnice neodůvodnila změny funkčních ploch v konkrétních místech, stejně jako navýšení indexu podlažních ploch. Z toho důvodu byla Aktualizace nepřezkoumatelná a soudu nezbylo, než ji zrušit jako celek,” říká Jiří Nezhyba z Advokátní kanceláře Šikola a partneři, člen konsorcia Frank Bold.

 

Ze zákona měl soud na rozhodnutí 90 dnů. Soud však rozhodl o skoro celý měsíc dříve. I to svědčí o legitimitě žaloby a úspěchu kampaní brněnských občanských iniciativ, které do kauzy zapojily tisíce lidí. Problémy s Aktualizací územního plánu přispěly i k neúspěchu velké koalice Romana Onderky v komunálních volbách vloni na podzim. “Předchozí radnici se nepodařilo  dokončit nový územní plán, ani změnit starý územní plán. Vyplýtvala 40 milionů korun na zpracování dokumentů, prohrála soud a volby a vrátila Brno zpátky k územnímu plánu z roku 1994,” komentuje přístup předchozího brněnského vedení k územnímu plánování Hana Chalupská.

 

Jedním ze žalobců je i zastupitel Mojmír Vlašín (SZ), který k úspěchu žaloby dodává: “V současné koaliční smlouvě jsme se dohodli, že provedeme revizi Aktualizace územního plánu. Soud nám ušetřil čas. Znovuobnovený post hlavního architekta a náš zájem zapojovat veřejnost do rozhodování a plánování do budoucna nedonutí opět investovat peníze a čas našich voličů na boj s těmi, které si na radnici zvolili.”

 

Kontakty:

  Hana Chalupská, koordinátorka programu Občanské oko, hana@nesehnuti.cz

Jiří Nezhyba, právník, Frank Bold, jiri.nezhyba@frankboldlegal.com

Michal Závodský, předseda OS Masarykova čtvrť, osmc@email.cz

Mojmír Vlašín, zastupitel a žalobce, mojmir.vlasin@veronica.cz

]]>