Krajský soud v Brně již podruhé zrušil uzemní rozhodnutí povolující stavbu bytových domů a ubytoven v Horníkově ulici v Brně-Líšni. Znovu tak potvrdil argumenty místních občanů, že souhlas brněnského magistrátu se stavbou je nezákonný.
Odpůrci stavby podle Štefance přesvědčivě doložili, že sporná stavba je v rozporu s územním plánem města Brna a poškozuje kvalitu bydlení i životního prostředí v Líšni.
Kvůli plánované výstavbě již investor – firma Qary – nechala před rokem v rozporu se zákonem pokácet více než čtyři stovky stromů. Nezákonnost tohoto jednání konstatovala i Česká inspekce životního prostředí. Nezákonně byl vydán i stavební certifikát na stavbu, což potvrdila i Kancelář veřejného ochránce práv.
Krajský soud v Brně nyní svým nejnovějším rozsudkem konstatoval, že potvrzení územního rozhodnutí, kterým brněnský magistrát v roce 2007 vyslovil souhlas se stavbou ubytoven v Horníkově ulici v Líšni na úkor borovicového háje, bylo vydáno v rozporu se zákonem a jeho platnost se ruší.
Tento rozsudek vydal poté, co Nejvyšší správní soud vrátil krajskému soudu případ k novému projednání s tím, že je třeba, aby se krajský soud zabýval všemi námitkami občanského sdružení Nesehnutí (Nezávislé sociálně ekologické hnutí) proti vydanému územnímu rozhodnutí a ne jen jednou z nich. „Soud již podruhé konstatoval, že výstavba v Horníkově ulici v Líšni je nelegální. Nyní je povinností líšeňského stavebního úřadu, aby proti přípravě černé stavby zakročil,“ řekl aktivista Milan Štefanec.
Investor stavby, firma QARY, až dosud podle Štefance operovala se skutečností, že je výstavba legální, protože má platné územní rozhodnutí i stavební certifikát na stavbu. „Toto tvrzení ale vyvrací jak rozsudek soudu, tak výsledek šetření veřejného ochránce práv,“ dodal aktivista.
Úřad ombudsmana konstatuje, že autorizovaný inspektor Milan Teigiser, který vydal na stavbu certifikát, porušil zákon jak tím, že si nevyžádal připomínky místních občanů ke stavbě, tak také tím, že vydal náhradu stavebního povolení v době, kdy již byla rozsudkem zrušena pravomocnost územního rozhodnutí a navíc i na jiné pozemky, než na které bylo územní rozhodnutí vydáno.
Údajnými nezákonnostmi vydaného certifikátu se zabývá v těchto dnech také Nejvyšší správní soud.
„Je více než jasné, že v Líšni, se připravuje realizace černé stavby. Státní orgány i policie mají jedinečnou příležitost jí zabránit ještě dříve, než škody napáchané její realizací budou nevratné,“ upozornil Štefanec. Poukázal zároveň na obdobný případ ohledně výstavby hobbymarketu Bauhaus v Brně-Ivanovicích, kde červencové rozhodnutí soudu o zastavení stavebních prací investor ignoruje a ve stavbě marketu pokračuje.
Autor / zdroj: Mediafax
Jižní Morava, 26.7.2010
]]>