Reklama
Návrh novely stavebního zákona připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Některé změny navržené v původní verzi z MMR se ale nelíbily Legislativní radě vlády. Připomínky právních odborníků se týkaly hlavně postavení veřejnosti ve stavebním řízení. Návrh kritizovala také ekologická sdružení. Resort místního rozvoje následně návrh novely ještě před projednáním ve vládě upravil.
Sdružení se však nyní obávají, že ve sněmovně se může návrh znovu změnit k horšímu. „Pokud se opět objeví pozměňovací návrh na vyloučení veřejnosti z rozhodování, vyzýváme poslankyně a poslance, aby jej nepodpořili a nedopustili okleštění občanských práv a zavedení netransparentního rozhodování,“ řekl expert Zeleného kruhu na environmentální politiku Daniel Vondrouš.
Obavy z možných pozměňovacích návrhů ve sněmovně opírají ekologové o zkušenosti z minulých let. Paragraf stavebního zákona o účasti veřejnosti ve stavebním řízení čelil od roku 1999 ve sněmovně totiž již šesti útokům, a to od poslanců napříč politickým spektrem, poznamenal právník Arniky Lukáš Matějka.
Výsledný vládní návrh počítá s tím, že lidé budou moci připomínkovat návrhy územních plánů už v takové fázi úředního procesu, kdy to dosud možné nebylo. Změna má posílit také pozici vlastníků pozemků dotčených územním plánem.
„S tímto návrhem už zásadní problém nemáme, vzneseme k němu jen drobné připomínky,“ uvedl Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Dosud můžou námitky vůči připravovaným územním plánům uplatnit jen majitelé pozemků a staveb dotčených návrhem veřejně prospěšných staveb, veřejně prospěšných opatření a zastavitelných ploch. Nově budou moci námitky vznášet všichni vlastníci pozemků a staveb, kterých se navrhované řešení územního plánu týká.
Smyslem novely zákona je podle MMR odstranění nedostatků nynější normy a postupná deregulace v oblasti stavebního práva. Cílem má být urychlení, zjednodušení a zlevnění přípravy a povolování staveb rozšířením okruhu staveb nevyžadujících územní rozhodnutí nebo stavební povolení.
Finanční noviny 1.2.2012
Originál článku]]>