Když se staví na Horníkově, lítají třísky V zářijovém čísle Líšeňských novin si čtenáři a čtenářky mohli přečíst vyjádření několika aktérů plánované výstavby domů, ubytoven a parkoviště na ul. Horníkova, kvůli které byl pokácen borovicový háj využívaný jako jedna z klidových a zelených zón líšeňského sídliště. V úvodním článku pan starosta Janištin za vedení obce sdělil, že by raději v dané lokalitě místo stavby viděl borovice. Dále ale vyjádřil svůj názor, že plánovaná výstavba je v souladu s územním plánem, že kvůli tomu, že stavební parcela je soukromým pozemkem, neměla obec možnost stavbě zabránit, že na stavbu existuje stavební povolení vydané v souladu se zákonem a že se tedy může na Horníkově ul. začít stavět. Zástupce investora stavby firmy QARY, s. r. o. pan Smutný pak v dalším článku nejdříve osočuje odpůrce svého počínání, aby v závěru pochválil svůj vlastní komerční projekt a zaspekuloval si o tom, že by na něj s pomocí pana starosty dokonce mohl dostat dotaci z veřejných zdrojů. Odhlédneme-li od těchto subjektivních názorů, přesvědčení, preferencí a zájmů a budeme-li se držet snadno ověřitelných faktů (rozsudek soudu, stanoviska státních orgánů a další související dokumenty lze najít např. na www.ekobrana.cz) týkajících se plánované výstavby na ul. Horníkova, zjistíme následující:
- Stavba není v souladu s Územním plánem města Brna, neboť její některé části jsou plánovány mimo stavební pozemky (určené primárně pro obchod a služby) a počítají se záborem ploch určených pro městskou zeleň. Právě argumentace sdružení NESEHNUTÍ, že stavba je v rozporu s územním plánem a ignorování tohoto faktu ze strany úřadů, byla pro Krajský soud v Brně důvodem, že dal žalobě NESEHNUTÍ za pravdu a pro nezákonnost zrušil platnost vydaného územního rozhodnutí na stavbu.
- Kvůli stavbě byly nezákonně vykáceny čtyři stovky vzrostlých stromů. V době kdy investor neměl platné územní rozhodnutí na stavbu, úřady (líšeňský odbor územního rozvoje a výstavby a odbor životního prostředí brněnského magistrátu) v rozporu se zákonem povolily kácení stromů. To že jejich rozhodnutí bylo nezákonné, konstatovala ve svém nálezu i Česká inspekce životního prostředí, která na popud NESEHNUTÍ celý případ prošetřovala. Inspekce navíc zjistila, že firma QARY pokácela více stromů a na větší ploše, než měla ze strany úřadů povoleno a tedy že i ona postupovala protizákonně. Inspekce proto zakázala kácení zbylých čtyř bříz v lokalitě, oznámila že zahájí s firmou QARY řízení o uložení pokuty za její počínání. V současné době se také Krajský soud v Brně zabývá žalobami sdružení NESEHNUTÍ a Českého svazu ochránců přírody na jednání líšeňského úřadu a magistrátu.
- Stavební povolení na stavbu obsahuje řadu závažných pochybení. Autorizovaný inspektor, který vydal stavební povolení na domy, ubytovny a parkoviště se dopustil několikerého porušení ustanovení stavebního zákona a správního řádu. Neprojednal plánovanou stavbu se zákonem určenými osobami, mezi které patří jak vlastníci sousedních pozemků, tak např. sdružení NESEHNUTÍ. Vydal souhlas se stavbou v době, když již byl zveřejněn rozsudek soudu, kterým byla zrušena platnost územního rozhodnutí bez něhož souhlas se stavbou nelze vydat. Vydal souhlas se zastavením i pozemku, na který nebylo vydáno územní rozhodnutí. Nezákonostmi stavebního povolení se v současné době na základě žaloby obyvatel ul. Horníkova a sdružení NESEHNUTÍ bude zabývat jak krajský soud, tak také ministerstvo pro místní rozvoj. Česká inspekce životního prostředí k věci vyslovila právní názor, že kdyby nyní (v době neplatného územního rozhodnutí) začal investor stavět, stavební úřad by musel zahájit řízení o odstranění stavby.
Milan Štefanec Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ www.nesehnuti.cz
]]>